Do czego „służy” niania?
* poda jedzenie
* nakarmi
* zmieni pieluchę
* położy na drzemkę
* wyprowadzi na spacer
* pobawi się z dzieckiem
* poczyta książkę
* włączy telewizor.
Jak bardzo zmienił się ten schemat w ciągu ostatnich dwudziestu lat? Ci rodzice, którzy korzystali z usług niani twierdzą, że niczym – choć pewnie dołożą jeszcze sprzątanie i gotowanie lub zabieranie dziecka do swojego domu na czas ich nieobecności.
Ogólnie przyjęte jest, że niania to osoba, która dorabia sobie do emerytury/renty lub jest studentką. To też kobieta, która może zająć się innym dzieckiem będąc na urlopie wychowawczym.
Opiekowanie się dzieckiem traktowane jest jako dodatkowe zajęcie, takie „przy okazji”. A przecież to nic innego, jak dbanie o zdrowie i życie młodego człowieka, jakim jest dziecko. Zajęcie to wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, czujnością, uważnością, zaangażowaniem i wrażliwością.
Przy dziecku trzeba mieć oczy dookoła głowy – zawsze! Na nas – opiekunach ciąży odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo w każdej chwili jego życia. Czy ma znaczenie, kto w danej chwili zajmuje się nim? Nie. Dlatego właśnie rola niani nie powinna być umniejszana.
Kim więc jest niania?
👁️ drugim rodzicem, bo zastępuje go we wszystkich czynnościach domowych
👁️ opiekunem w domu i poza nim
👁️ nauczycielem życia (odpieluchowanie, odstawianie smoczka, uczenie samodzielności itp.)
👁️ kompanem w zabawie
👁️ przyjacielem
👁️ „chodzącą encyklopedią”
👁️ pośrednikiem między dzieckiem a rodzicem
👁️ przedstawicielem rodzica u lekarza, w żłobku, czy przedszkolu
👁️ wsparciem i pomocą malcowi, gdy będzie w potrzebie
👁️ mediatorem wśród starszego rodzeństwa
👁️ prawą ręką rodzica, gdy będzie tego potrzebował.
Gdy rozmawiałam z rodzicami dziecka o stawce godzinowej lub o pensji miesięcznej, wymienialiśmy między sobą zakres obowiązków, jaki będzie mnie obowiązywał, gdy zawrzemy umowę. Jaka jest cena za opiekowanie się dzieckiem? Ile są w stanie zapłacić za swój spokój, bezpieczeństwo i miłość do ich dziecka?
Jak więc wycenić pracę niani? Biorąc pod uwagę jej cechy potrzebne w tym zawodzie, a także wrażenie, jakie odnoszą rodzice przy spotkaniu z ewentualną nianią. Wynagrodzenie powinno być traktowane jako zapłata za usługę – bo nią jest. A poza tym to podziękowanie za opiekę nad skarbem, jakim jest Twoje dziecko, Rodzicu.
Uczciwa zapłata jest też dobrą motywacją dla niani, by rozwijać się i szkolić w dziedzinie opieki nad dzieckiem. A to wszystko dla dobra Waszego Maleństwa 👶💪❤️